Dişler Nasıl Beyazlatılır?

 Beyazlatma, dişlerin yapısında bulunan ( yani içine sinmiş ) renklenmeleri ortadan kaldırma işlemidir. Bunun, klinikte hekim tarafından yapılan ve dişlerin yüzeylerine yapışan bakteri plakları ve diş taşı temizliği ile karıştırılmaması gerekir.
 

BEYAZLATMA İŞLEMİ HERKESE UYGULANABİLİRMİ?
Hemen herkese beyazlatma tedavisi uygulanabilir. Ancak hamile ya da emziren anneler ile çocuklarda yeterli araştırmalar olmadığından bu hastalara beyazlatma tedavisi uygulanmaması tercih edilir. Yaklaşık %10’luk bir hasta grubunda başarı elde edilemeyebilir. Bu nedenle beyazlatma hizmeti veren bir diş hekiminin fikrini sormak gerekir.

NEDEN BAZI İNSANLARIN DİŞLERİ GRİ YA DA KOYU SARI RENKLİ?
Diş rengi aynı göz ya da ten rengi gibi kişiden kişiye farklılık gösterir. Diş rengini etkileyen bir çok faktör vardır: Kalıtımsal etkenler, dış etkenlerin ( çay, kahve, sigara gibi ) boyaması, gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür, yaşlılık, beslenme tarzı, dişe gelen bir darbe gibi...


DİŞLER BEYAZLATMADAN SONRA ESKİ HALİNE GERİ DÖNERMİ?
Beyazlatma tedavisi uygulanan hastaların % 75’inde geri dönüş görülmez. Ancak değişim olduğunu söyleyen %25’lik grupta 6 ayda bir, yalnızca bir gece uygulama yapılarak, ilk uygulama sonrası ortaya çıkan beyazlık tekrar elde edilir.

TEDAVİ SÜRESİNCE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Beyazlatma işlemi süresince, eğer sigara içiyorsanız taşıyıcı kap-kalıp ağzınızda iken sigara içmemeniz gerekir. Ayrıca dişlerde renkleşmelere yol açabilen gıdaların ( çay-kahve... gibi ) alınmaması gerekir. Tedavi sırasında en sık görülebilen problem olan hassasiyet, gelişen ilaçlar sayesinde oldukça azalmıştır. Hastaların % 5 - 15’inde görülebilen bu hassasiyet, en çok soğukta kamaşmalar olarak tarif edilir, ayrıca dil ve dudakta kabarmalar görülebilir. Ancak bunlar bir kaç gün içinde ortadan kalkar.

 

 

2017© HastaAdam.com Tüm Hakları Saklıdır.