Portakal Suyunun Faydaları


Uzmanlar, havaların soğumasıyla birlikte solunum yolu hastalıklarından korunmak için, bol C vitamini alınmasını önerdi.


Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Türkan Merdol, enfeksiyonların sıklaştığı sonbahar ve kış aylarında, vücudun C vitamimine olan gereksiniminin arttığını söyledi.
C vitamininin vücutta pek çok fonksiyonu bulunan önemli bir vitamin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Merdol, ``C vitamini vücutta yapılamadığından, mutlaka besinlerle dışarıdan alınmak zorundadır. C vitamini oksijen, ısı, ışık, metal ve benzerleri ile çok çabuk harap olur`` diye konuştu. Bu nedenle C vitamininin her gün taze sebze ve meyvelerden yeterince alınması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Merdol, bu vitamin konusunda en zengin kaynakların turunçgiller olduğunu hatırlattı.


Prof. Dr. Merdol, günlük C vitamini ihtiyacının 50-70 miligram olduğunu, bir portakalda 90 miligram C vitamini bulunduğunu söyledi. Sigara içenlerde ve enfeksiyonlar sırasında C vitamini ihtiyacının yaklaşık 2 katına çıktığını ifade eden Prof. Dr. Merdol, sigara kullananların ve sık enfeksiyon geçirenlerin, daha fazla C vitamini almalarını önerdi.


Prof. Dr. Merdol, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonların vücuttaki C vitamini oranını önemli ölçüde düşürdüğünü, bu nedenle kış aylarında, özellikle enfeksiyon sırasında portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi turunçgillerden her gün, mümkünse her öğün tüketmek gerektiğini belirtti.


Öğünler arasında en önemlisinin sabah kahvaltısı olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Merdol, kahvaltıda içilecek bir bardak portakal suyunun, güne dinamik başlamak için atılması gereken adımların başında geldiğini kaydetti.


Kaynak: www.saglikvakfi.org.tr

 

 

 

2017© HastaAdam.com Tüm Hakları Saklıdır.